logo

Târgurile firmelor de exercițiu – proiect START – UP pe piața muncii prin firma de exercițiu

Târgurile firmelor de exercițiu – proiect START – UP pe piața muncii prin firma de exercițiu

Seminar de lansare a proiectului

  • Pe regiunea de Vest s-a desfasurat in Petrosani la Pensiunea Ayana. La eveniment au participat  reprezentanți ai Solicitantului (Colegiul Economic „Hermes” Petroșani), Partenerului 1 (Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare) și ai Partenerului 2 (S.C. Danyna Style S.R.L. Deva), reprezentanti ai Consiliului local, primarul orasului Petrosani  precum si expertii si reprezentantii scolilor  implicate in activitatile proiectuui din orasele Petrosani, Otelu Rosu, Faget si Lipova

 

  • Pe regiunea de Nord Vest s-a desfasurat in Satu Mare la Motel Select. La eveniment au participat reprezentanți ai Solicitantului (Colegiul Economic „Hermes” Petroșani), Partenerului 1 (Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare) și ai Partenerului 2 (S.C. Danyna Style S.R.L. Deva) si cadre didactice implicate in activitatile proiectuui de la scolile din Zalău, Cluj-Napoca, Aleșd, Beclean, Seini și Satu Mare.

Seminar cu reprezentantul agentului economic

Seminar prezentare site

În cadrul acestei activități vor fi organizate patru târguri ale firmelor de exercițiu: două     pentru Regiunea Vest (unul la Petroșani și unul la Timișoara) si doua pentru Regiunea Nord-Vest ( unul la Oradea si unul la Bistrita).La fiecare targ au participat 12 Firme de exercitiu din fiecare scoala iar competitia s-a desfasurat pe 6 sectiuni pentru fiecare sectiune s-au acordat  câte 1 premiu I în valoare de 1200 de lei, 1 premiu II în valoare de 900 lei  si  un premiu III în valoare de 600 lei.

 

Obiective:

 

1. Cresterea competentelor profesionale in ceea ce priveste infiintarea si functionarea unei firme;

2. insusirea operatiunilor economice si jurdice care se desfasoara intr-o firma;

3. cresterea abilitatilor si aptitudinilor necesare unui intreprinzator privind creativitatea, capacitatea de decizie, rezolvarea de probleme, lucrul in echipa, perseverenta;

4.  cresterea capacitatii de asumare de initiative si riscuri;

5. stimularea spiritului competitional pentru 600 de elevi prin participarea la targuri destinate celor 120 de firme de exercitiu;

6. Reducerea perioadei de acomodare si adaptabilitate la primul loc de munca si aprecierea corecta a asteptarilor venite din partea angajatorilor.

Târg firme de exercițiu – Timișoara

Târg firme de exercițiu – Petroșani

Târg firme de exercițiu – Oradea

Târg firme de exercițiu – Bistrița

                      Evenimente inchidere proiect

  • Pe regiunea de Vest s-a desfasurat in Petrosani la Pensiunea Ayana. La eveniment au participat  reprezentanți ai Solicitantului (Colegiul Economic „Hermes” Petroșani), Partenerului 1 (Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare) și ai Partenerului 2 (S.C. Danyna Style S.R.L. Deva), reprezentanti ai Consiliului local, primarul orasului Petrosani  precum si expertii si reprezentantii scolilor  implicate in activitatile proiectuui din orasele Petrosani, otelu Rosu, Faget si Lipova

          

  • Pe regiunea de Nord Vest s-a desfasurat in Satu Mare la Motel Select. La eveniment au participat reprezentanți ai Solicitantului (Colegiul Economic „Hermes” Petroșani), Partenerului 1 (Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare) și ai Partenerului 2 (S.C. Danyna Style S.R.L. Deva) si cadre didactice implicate in activitatile proiectuui de la scolile din Zalău, Cluj-Napoca, Aleșd, Beclean, Seini și Satu Mare.
Distribuie