Proiectul inter-judeţean “Justiţia pentru tineri” – 19 martie 2019

Proiectul inter-judeţean “Justiţia pentru tineri” – 19 martie 2019

Marţi, 19 martie, la Colegiul Economic ”Hermes” Petroşani s-a mai punctat ȋncă o activitate din cele prevăzute ȋn cadrul proiectului inter-judeţean “Justiţia pentru tineri”, coordonat de colegiul nostru. Anul acesta ne aflăm la a doua ediţie. Anul trecut a fost aprobat la nivelul Inspectoratului judeţean Hunedoara ca proiect judeţean, iar anul acesta, dat fiind interesul ridicat al elevilor precum şi feed-back-ul pozitiv din partea acestora, am mai crescut puţin, aşadar vorbim despre un proiect inter-judeţan, ȋn care avem ca parteneri ȋn primul rȃnd Parchetul de pe lȃngă Judecătoria Petroşani, precum şi 12 licee din judeţul Hunedoara, Maramureş, Bihor, Teleorman. Această activitate a constat ȋn dialogul dintre elevii noştri şi domnul procuror Robert Scorţa pe care am avut onoarea de a-l avea din nou printre noi. Elevii au avut ocazia de a adresa ȋntrebări, şi de a primi informaţii specializate. Temele abordate au fost atȃt ȋn legătură cu profesia de magistrat precum şi despre infracţionalitate, ȋn special infracţionalitatea juvenilă. Activităţile pe care le vom desfăşura ȋn lunile următoare sunt: un concurs de eseuri intitulat “Justiţia prin ochii mei”, un concurs de cultură generală “Libertăţi fundamentale”, respectiv o campanie de informare “Libertatea mea se termină acolo unde ȋncepe libertatea ta”. Credem cu tărie ȋn educaţie şi informare, şi de fapt acesta este chiar scopul acestui proiect educativ, orientat spre prevenirea actelor antisociale.

Distribuie