logo

Programul internațional de orientare profesională Job Shadow Day

Programul internațional de orientare profesională Job Shadow Day

Elevii Colegiul Economic “Hermes” Petrosani petrec o zi în “umbra” angajaților din 14 companii și instituții locale. La a această ediție a celui mai mare program de orientare profesională pentru elevi al organizației Junior Achievement România, Job Shadow Day®, elevi din clasele a XI-a și a XII-a vor petrece o zi în umbra unui angajat din domeniul în care tinerii vor să profeseze.
“Ce vreau să devin când voi fi mare?
Care este cea mai potrivită meserie pentru mine?
Cum să mă pregătesc ca să fac meseria dorită?
Acestea sunt întrebările la care orice tânăr se gândește înainte de a termina liceul.
Programul internațional de orientare profesională Job Shadow Day® derulat de organizația Junior Achievement România cu sprijinul comunităților educaționale și de afaceri din toată țara, vine în ajutorul viitorilor absolvenți de liceu. Petrecând o zi la locul de muncă dorit, tinerii au șansa să observe care sunt principalele responsabilități și abilități necesare și să găsească mai ușor răspunsuri la întrebările legate de viitoarea profesie. La rândul lor, angajatorii pot afla mai multe despre așteptările și pregătirea tinerilor de liceu, putând să contribuie activ la formarea lor profesională timpurie.
Multumim tuturor partenerilor locali, care au raspuns prompt acestui proiect!
Distribuie